Staff & Contributors

Site Development

David Herring (NOAA/CPO), Program Manager
Jim Fox (FernLeaf Interactive), Content Manager
Ned Gardiner (NOAA/CPO), Content Strategist

Design & Web Development

Richard Rivera (NOAA/CPO), Programmer/Web Developer
Mike Meyers (NOAA/NCEI), Programmer/Web Developer
Jeff Bliss (NEMAC), Programmer/Web Developer

Systems Programming

Jeff Hicks (FernLeaf Interactive), Programming and Data Analytics

Editorial Team

LuAnn Dahlman (NOAA/CPO), Managing Editor/Science Writer
Ashlyn Shore (NEMAC), Editor, Science Writer
David Herring (NOAA/CPO)
Jim Fox (FernLeaf Interactive)
Ned Gardiner (NOAA/CPO)

Video Production Team

Edward Gardiner (NOAA/CPO), Executive Producer/Director
Alicia Albee, Producer
Bruce Sales (2Bruce Studio), Post Production
Robert Klein (Klein Digital), Motion Graphics

Training Courses

Marina Timofeyeva (NOAA/NWS), Editor
Jenna Meyers (NOAA/NWS)
Nancy Cofer-Shabica (NOAA/OCM)

IT System Engineering

DeeDee Anders (NOAA/NCEI), IT Manager

webLyzard Search System

Arno Scharl (webLyzard, MU Vienna), Team Lead
Michael Föls (webLyzard, WU), Drupal Search Module
Max Göbel (webLyzard, WU), Knowledge Extraction
Albert Weichselbraun (webLyzard, HTW Chur), Knowledge Extraction
Alexander Hubmann-Haidvogel (webLyzard, MU Vienna), Search API
Walter Rafelsberger (webLyzard), Visualization

Arctic Region Expertise

Sarah Abdelrahim (DOI), Team Lead
Jane Beitler (National Snow and Ice Data Center)
Michelle Davis (EPA)
Terry Chapin (University of Alaska Fairbanks)
Patricia Cochran (Alaska Native Science Commission)
Hernan Garcia (NOAA)
Steve Gray (USGS)
Libby Larson (NASA)
Jeremy Littell (USGS)
Vanitha Sivarajan (DOI)

Built Environment Subject Expertise*

Nancy Beller-Simms (NOAA/CPO), Team Co-Lead
Jesse Michael Keenan (Tulane School of Architecture/Community Resilience Panel), Team Co-Lead
Lauren Marshall (U.S. Forest Service), Team Co-Lead
Adrienne Antoine (NOAA/CPO)
Daniel Bader (Columbia University)
Joseph A Baietti (HUD)
Shawn Balon (American Society of Landscape Architects )
Lindsay Brugger (American Institute of Architects)
Katharine Burgess (Urban Land Institute)
Stephen Cauffman (NIST)
Joseph DeAngelis (American Planning Association)
Garrett Fitzgerald (USDN)
Jennie Gallardy (DHS/FEMA)
Radley Horton (NASA /Columbia University)
Alexandra Hay (American Society of Landscape Architects)
Erin Hoffman (DHS/FEMA)
Heather Holsinger (DOT)
Cooper Martin (National League of Cities)
Saharnaz Mirzazad (ICLEI)
Ronda Mosley (Public Technology Institute)
Christopher Niewold (NPS)
Elle O’Casey (NPS)
Julia Phillips (Argonne National Laboratory)
Jay Raskin (Jay Raskin Architect)
Jim Schwab (American Planning Association)
Krista Sherwood (NPS)
Priya Shrinivasan (City of New York)
Pete Smith (Arbor Day Foundation)
Linette Straus (American Society of Landscape Architects)
Megan Susman (EPA)
Richard N. Wright (American Society of Civil Engineers)
*Organized as part of the Community Resilience Panel for Buildings and Infrastructure Systems, supported by NIST in partnership with DHS, HUD, FEMA, EPA, NOAA, and USACE.

Coastal Subject Expertise

Doug Marcy (NOAA/OCM), Team Lead
Joshua Murphy (NOAA/OCM), Co-Lead
Kathleen White (U.S. Army Corps of Engineers)
Hilary Stockdon (USGS)
Adam Stein (NOAA/OCM)
Maria Honeycutt (NOAA/OCM)
Jodie Sprayberry (NOAA/OCM)

Ecosystems Subject Expertise

Jonathan Smith (USGS), Team Lead
Sarah Abdelrahim (USDOI), Content Coordinator

Energy Subject Expertise

Craig Zamuda (DOE), Team Lead
Jae Chung (CEQ)

Food Expertise

Rachel Steele (USDA), Team Lead
Ann Bartuska (USDA)

Great Lakes Region Expertise

Jennifer Day (NOAA), Team Lead
Joseph Clark (NOAA)
Beth Hall (Midwestern Regional Climate Center)
Jenna Jorns (Great Lakes Integrated Sciences + Assessments)
Doug Kluck (NOAA)
Sam Lashley (NOAA)
Judith Levan (NOAA)
Sarah Marquardt (NOAA)
Meredith Muth (NOAA)
Heather Stirratt (NOAA)
Rachael Taylor (NOAA)

Hawai'i and Pacific Islands Region Expertise

Zena Grecni (Pacific RISA), Team Lead
Victoria Keener (Pacific RISA), Co-Lead
David Helweg (DOI/Pacific Islands Climate Science Center)
John Marra (NOAA/NCEI)
Cindy Knapman (University of Hawai‘i Sea Grant College Program)
Bradley Romine (University of Hawai‘i Sea Grant College Program)
Deanna Spooner (Pacific Islands Climate Change Cooperative)

Health Subject Expertise

John Balbus (NIEHS), Team Lead
George Luber (CDC), Co-Lead
Andria Cimino (NIEHS), Editing/Science Writing
Kimberly Thigpen Tart (NIEHS)
Juli Trtang (NOAA/CPO)
Mark Shimamoto (USGCRP)
Trisha Castranio (NIEHS)
Ross Bowling (NIH)

Marine Ecosystems Subject Expertise

Jay Peterson (NOAA/NMFS), Team Lead
Roger Griffis (NOAA/NMFS), Co-Lead
Wendy Morrison (NOAA/NMFS Sustainable Fisheries)
Britt Parker (NOAA/NOS Coral Reef Conservation Program)
Mike Rust (NOAA/NMFS Aquaculture)
Mike Jepson (NOAA/NMFS Social Sciences)

Midwest Region Expertise

Doug Kluck (NOAA), Team Lead
Jim Angel (University of Illinois)
Beth Hall (Purdue University)
Olivia LeDee (USGS)
Danielle Shannon (U.S. Forest Service/NIACS)
Mike Timlin (Midwestern Regional Climate Center)
Dennis Todey (USDA)
Stephen Vavrus (Wisconsin Initiative on Climate Change Impacts)
Aaron Wilson (University of Ohio)
Ray Wolf (NOAA/NWS)
Molly Woloszyn (NOAA/NIDIS)

Northern Great Plains Region Expertise

Doug Kluck (NOAA/NCEI), Team Lead
Verlon Barnes (USDA/NRCS)
Wylie Carr (National Park Service Climate Change Response Program)
Laura Edwards (South Dakota State University Extension)
Windy Kay Kelley (University of Wyoming Extension, USDA/Northern Plains Climate Hub)
Mark Junker (Sac & Fox Nation of Missouri in Kansas and Nebraska)
Britt Parker (NOAA/NIDIS, University of Colorado Boulder, CIRES)
Dannele Peck (USDA/Northern Plains Climate Hub)
James Rattling Leaf, Sr. (Great Plains Tribal Water Alliance/Rosebud Sioux Tribe)
Imtiaz Rangwala (CIRES/North Central Climate Adaptation Science Center/University of Colorado Boulder)
Valerie Small (Colorado State University)
Mark Svoboda (National Drought Mitigation Center/University of Nebraska Lincoln)
Stefan Tangen (Great Plains Tribal Water Alliance/North Central Climate Adaptation Science Center)
Natalie Umphlett (High Plains Regional Climate Center)
Iree Wheeler (Utah State University)
Emily Wilkins (USGS)

Northern Great Plains Content Contributors and Reviewers

Molly Cross (Wildlife Conservation Society)
Mitchell Eaton (USGS)
John Guinotte (U.S. Fish and Wildlife Service)
Owen Mckenna (USGS)
Brian W. Miller (North Central Climate Adaptation Science Center, USGS)
Gregor Schuurman (National Park Service)
Amy Smystad (USGS)

Northwest Region Content Contributors/Reviewers

Joseph Casola (NOAA)
Russell Vose (NOAA)
Andrea Ray (NOAA)
Aja Szumylo (NOAA)
Eric Shott (NOAA)
Jennifer (Lilah) Ise (NOAA)
John Crofts (NOAA)
Michelle Stokes (NOAA)
Nicole Fernandes (NOAA)
Rebecca Smyth (NOAA)
Shauna Oh (UCSD)
Tim Brown (Desert Research Institute)

Southeast Region Expertise

Eugene (Geno) Olmi (NOAA/SECART), Team Lead
Ellen Mecray (NOAA/NCEI), Team Co-Lead
Holly Abeels (Florida Sea Grant)
Ryan Boyles (DOI/SE Climate Adaptation Science Center)
Joe Cavanaugh (NOAA/Fisheries)
Ferdouz Cochran (Carolinas Integrated Sciences + Assessments)
Renee Collini (PLACE: SLR)
Alan Cressler (USGS)
Jeannette Dubinin (Center for Planning Excellence)
Jory Fleming (University of South Carolina/Carolinas Integrated Sciences + Assessments)
Elizabeth Fly, The Nature Conservancy
Cari Furiness (DOI/SE Climate Adaptation Science Center)
Jill Gambill (Georgia Sea Grant)
Ned Gardiner (NOAA/CPO)
Katherine Gerling (City of Folly Beach, SC)
Mikaela Heming (PLACE: SLR)
Russell Jackson (NOAA/OCM)
Doug Marcy (NOAA/OCM)
Tara McCue (East Central Florida Regional Planning Council)
Tancred Miller (NC Division of Coastal Management)
Rua Mordecai (South Atlantic LCC)
Meredith Muth (NOAA/CPO)
Niki Pace (Louisiana Sea Grant)
Abigail (Abi) Locatis Prochaska (ACE Basin National Estuarine Research Reserve)
Jessica Whitehead (NC Office of Recovery and Resiliency)

Transportation Subject Expertise

Art Rypinski (DOT), Team Lead
Brennan Conway (GSA), Co-Lead
Rob Hyman (FHA)
Jae Chung (CEQ)

Tribal Nations Subject Expertise

Susan Wotkyns (NAU ITEP)
Kathy Lynn (PNW TCC Network)
Margaret Hiza Redsteer (USGS)
Chris Caldwell (CMN SDI)
Garrit Voggesser (NWF)
Michael Brubaker (ANTHC CCH)
Michele Davis (EPA)
Ed Knight (Swinomish Tribe)
T. M. Bull Bennett (Kiksapa Consulting, LLC)
Bruce Stein (NWF)
Carson Viles (PNW TCC Network)

Water Subject Expertise

Nancy Beller-Simms (NOAA/CPO), Team Lead
Emily K. Read (USGS)
Nate Booth (USGS)

Water Resources Dashboard Contributors

Nancy Beller-Simms and Tamara Houston (NOAA), Co-Leads
Wayne Higgins, Richard Rivera, Kathryn Gilbert, Jon Gottschalk, Michael Halpert (NOAA)
David Rouse, Jim Schwab (American Planning Association)
Adam Carpenter (American Water Works Association)
Erica Brown (Association of Metropolitan Water Agencies)
Claudio Ternieden (Water Environment Federation)
Lauren Fillmore, Katy Lackey (Water Environment Research Foundation)
Kenan Ozekin (Water Research Foundation)

Thanks & Acknowledgments

Allyson Alvis, Steve Ansari, Jordan Beauregard, Benji Chappelow, Jae Chung, Peter Colohan, Erin Derham, Caroline Dougherty, Rick Driggers, Mike Duncan, Olivia Ferriter, John Frimmel, Sarah Gibson, Emily Greenhalgh, Dr. John Hall, Nina Flagler Hall, Sean Hart, Margaret T. Herzog, Matt Hutchins, Ian Johnson, John Keck, Caitlyn Kennedy, Kyle Levitan, Rebecca Lindsey, Kurt Mann, Tawny Mata, Metis Meloche, Deb Peters, Mark Phillips, Jacob Radford, Maddy Sherer, Mary Spivey, Dave Stroud, Josh Ward, and Brian Ziffer

Last modified: 15 September 2021 - 12:49 pm